Windows Server 2012 Core Edition’dan GUI Edition’a Geçiş

By | 14 Ocak 2014

Bu makalemizde Windows Server 2012 Standart Core Edition’dan Windows Server 2012 Standart Edition GUI sürümüne nasıl geçeceğimizi işleyeceğiz.

Windows Server 2012 Standart Core Edition ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki linkten bulabilirsiniz:

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/hh846323(v=vs.85).aspx

Windows Server 2012 işletim sistemiyle beraber Core Edition’dan GUI’ye geçiş işlemini gerçeşleştirebilir hale geldik. Core Edition olan makinemizde internet bağlantısı varsa eğer gerekli olan işlemler çok daha kolay gerçekleşmektedir. İnternet ortamımız yoksa ya da o anlık internete çıkamıyorsak eğer GUI ortamına geçiş için Windows Server 2012 dvd’si içerisindeki install.wim dosyasına ihtiyacımız vardır. İlgili install.wim dosyası dvd içerisinde sources klasörünün içerisinde bulunmaktadır. Geçiş işlemi için Windows Server 2012 dvd’sine, cmd üzerinden ve powershell üzerinden çalıştırılan bir kaç komuta ihtiyacımız var.

İlk olarak mkdir komutuyla c sürücüsü içerisinde herhangi bir isimde klasör oluşturuyoruz. Ben klasörün ismini wim olarak belirledim. Bu klasörü install.wim dosyasını mount etmek için kullanacağız. İlgili komut:

mkdir c:\wim

core'dan gui'ye gecis1

Bu işlemin ardından GUI arabirimi yüklemek istenilen işletim sistemine ilişkin dizin numarasını bulunmamız gerekmektedir. Örneğin Windows Server 2012 Standart Core Edition’dan Standart GUI’ye geçiş yapılması planlanıyorsa, yükleme medyasında yer alan GUI imajına ve dizin numarasına ihtiyacımız olacaktır. Bu işlem için komut satırında dsim komutunu kullanacağız.
Dism /get-wiminfo /wimfile:X:\sources\install.wim   (Buradaki X dvd sürücünüzün harfi)

core'dan gui'ye gecis2

Karşımıza gelen ekrandan geçiş yapılması planlanan GUI mode için Index numarası görüntülenebilir.

Daha sonra aşağıdaki komutu çalıştırdığımızda, Windows Deployment Image Servicing and Management (DSIM) aracı ile GUI sürüme dönüştürmek istediğimiz kurulum imajını eklemiş olacağız.

Dism /mount-wim /WimFile:D:\sources\install.wim /Index:2 /MountDir:C:\wim /readonly

core'dan gui'ye gecis3

İşlem tamamlandıktan sonra C:\wim klasörüne Windows Server 2012 Standart Edition imajını eklemiş olacağız. Bu işlemden sonra powershell ile biraz önce eklediğimiz imajın kurulumunu başlatabiliriz. Kurulum işlemi için Powershell komutunu ve aşağıdaki komutu çalıştırmamız gerekmektedir:

Install-WindowsFeature Server-Gui-Mgmt-Infra,Server-Gui-Shell –Restart –Source c:\wim\windows\winsxs

core'dan gui'ye gecis4

core'dan gui'ye gecis5

core'dan gui'ye gecis6

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra makine otomatik olarak yeniden başlar.

core'dan gui'ye gecis7

CTRL+ALT+DEL ekranı görüntülendikten sonra oturumumuzu açarak kurulumun tamamlandığını görmüş oluruz.

core'dan gui'ye gecis 8

Internet bağlantımız varsa eğer:

Windows Server 2012 Core Edition olan makinemizin internet bağlantısı varsa install.wim dosyasına gerek kalmadan aşağıdaki powershell komutuyla GUI’ye kolaylıkla geçebiliriz.

Install-WindowsFeature Server-Gui-Mgmt-Infra,Server-Gui-Shell –Restart 

Bu makalemiz sonucunda Windows Server 2012 Standart Core Edition’dan GUI Edition’a geçiş işlemlerini işlemiş olduk. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle.

Eren AZAKLI

Category: Windows Server 2012 Etiketler:

About Eren AZAKLI

1982 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 kız babasıyım. 20 yıldır sektörün içerisinde çeşitli pozisyonlarda görev yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Bu süreç içerisinde Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akadamisi'nde 3 yıl System & Network eğitmenliği, 8 yıl Siztek Bilişim Teknolojileri'nde Bilişim Teknolojileri Şefi pozisyonunda çalıştım. Şu anda Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş.'de Sistem Altyapı ve Bilgi Güvenliği departmanında Kıdemli Uzman olarak çalışma hayatına devam ediyorum.

4 thoughts on “Windows Server 2012 Core Edition’dan GUI Edition’a Geçiş

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.