Windows 8 – Server 2012 ve Üstü Sistemler İçin WSUS 3.0 Update İşlemi

By | 9 Şubat 2015

Merhaba,

Bu makalede WSUS 3.0 servisimizi Windows 8, Server 2012 ve üstü işletim sistemleri için nasıl update edeceğimizi anlatacağım.

Windows Server 2008 WSUS 3.0 servisinin Windows 8 ve Server 2012 işletim sistemlerine update hizmeti verebilmesi için; güncelleme ve WSUS database re-index işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Öncelikle WSUS sunucumuza WSUS 3.0 SP2 güncellemesini yüklüyoruz. (Eğer SP2 zaten yüklü ise bu adımı yapmaya gerek yok).

Aşağıda linkini verdiğim WSUS SP2 için gerekli güncelleştirmeyi yüklüyoruz.

http://support.microsoft.com/kb/2734608/tr

Bu işlemlerin ardından WSUS database re-index işlemini yapacağız. Ayrıca belirtmeliyim ki re-index işlemini belli aralıklarla (2 ya da 3 ayda bir) yapmanız WSUS servisinizin performansına etki edecektir.

Öncelikle bu işlem için WsusDBMaintenance script’ini kullanmak için hazırlamamız gerekmektedir. Bu script’i SQL Server veya Windows Internal Database için kullanabiliriz.

Aşağıdaki adresten bu script’i kopyalayıp .txt dosyasına kopyalıyoruz.

https://gallery.technet.microsoft.com/scriptcenter/6f8cde49-5c52-4abd-9820-f1d270ddea61

Resim-1

Resim-1

Resim-2

Resim-2

Şimdi .txt dosyamızın adını ve uzantısını WsusDBMaintenance.sql olarak değiştiriyoruz.

Resim-3

Resim-3

WsusDBMaintenance.sql dosyasını WSUS database dosyasının içine kopyalıyoruz. (Eğer default kurulum yaptıysanız “C:\Program Files\Update Services\Database” bu path içerisine kopyalamanız gerekmektedir.)

Eğer Windows Internal Database kullanıyorsanız re-index İşlemi için SQLCMD kullanacaksınız.

SQLCMD benim sistemimde bu path’de “C:\Program Files\Microsoft SQL Server\100\Tools\Binn”, sizin de kendi sisteminize göre bu path’i bulmanız gerekmektedir.

Şimdi komutlarla re-index işlemini başlatacağız.

CMD üzerinde SQLCMD inin bulunduğu path’e gidiyoruz.

Resim-4

Resim-4

Şimdi de re-index işlemini başlatacağımız komutu yazıyoruz,

sqlcmd -I -S \\.\pipe\MSSQL$MICROSOFT##SSEE\sql\query -i “C:\Program Files\Update Services\Database\WsusDBMaintenance.sql”

Resim-5

Resim-5

Resim-6

Resim-6

Şimdi WSUS servisimiz Windows 8, Server 2012 ve üstü işletim sistemlerine hizmet verebilecek konuma geldi.

Bu makalemizde WSUS 3.0 servisimizi Windows 8, Server 2012 ve üstü işletim sistemleri için nasıl update edeceğimizi öğrenmiş olduk.

Başka bir makalede görüşmek üzere.

Category: Windows Etiketler: ,

About Zafer Işık

1979 İzmir doğumluyum. 2005 yılında Ege Üniversitesinden mezun oldum. Siztek Bilişim Teknolojilerinde Sistem ve Network Uzmanı olarak çalışmaktayım. Sahip olduğum sertifikalar; MCSE Server Infrastructure, MCSE Messaging, MCITP Enterprise Administrator, MCITP Enterprise Messaging Administrator, VCP 5.5, CCNA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.