vSphere Esxi 6.5 Üzerinde SSH Aktif Etme

By | 23 Mayıs 2018

Merhaba,

Esxi sunucularımızda bazı işlemler yapmak için SSH servisini kullanmamız gerekebilir. SSH servisi Esxi üzerinde default olarak disable olarak gelmektedir. SSH servisini açmak için aşağıdaki adımları yapmamız gerekiyor.

 HTML 5 Client:

HTML 5 ile oturum açmışsak eğer ESXi hostumuz seçiliyken Configure menüsüne gelip Services kısmından SSH‘ı seçip Start dememiz gerekiyor.

Web Client:

Web client ile oturum açmışsak eğer ESXi hostumuz seçiliyken Configure menüsüne gelip System seçeneğinin altındaki Security Profile kısmına gelip Services sekmesindeki Edit butonuna tıklıyoruz. Açılan pencerede SSH‘ı seçip Start‘a butonuna bastığımızda SSH servisi aktif hale gelmiş olacaktır.

Bu işlemleri yaptıktan sonra SSH üzerinden hostlarınıza bağlanabilirsiniz.

Kaynak:

https://pubs.vmware.com/vsphere-6-5/index.jsp#com.vmware.vcli.getstart.doc/GUID-C3A44A30-EEA5-4359-A248-D13927A94CCE.html

Category: Vmware Etiketler: ,

About Eren AZAKLI

1982 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 kız babasıyım. 20 yıldır sektörün içerisinde çeşitli pozisyonlarda görev yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Bu süreç içerisinde Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akadamisi'nde 3 yıl System & Network eğitmenliği, 8 yıl Siztek Bilişim Teknolojileri'nde Bilişim Teknolojileri Şefi pozisyonunda çalıştım. Şu anda Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş.'de Sistem Altyapı ve Bilgi Güvenliği departmanında Kıdemli Uzman olarak çalışma hayatına devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.