VMware vSphere ESXI Versiyon Downgrade/RollBack

By | 22 Ağustos 2019

Merhaba,

Bu yazımızda VMware vSphere Esxi sunucumuzun nasıl downgrade edileceğini öğreneceğiz.

Bazen Esxi hostlarımızda sorun yaşadığımızda bir önceki versiyona geri dönmemiz gerekebilir. Örnek verecek olursak yüklemiş olduğumuz bir güncelleme sonrasında esxi sunucumuzun işletim sistemi açılmayabilir. Bunun birçok sebebi olabilir. İlgili güncelleme ile bizim donanımımız uyumlu olmayabilir. Güncellemeler öncesinde ilgili versiyonun bizim donanımımızla uyumlu olup olmadığı https://www.vmware.com/resources/compatibility/search.php linkinden kontrol edilerek sonrasında güncellemeler yüklenmelidir. Basit bir yöntemle hostumuzu bir önceki versiyona geri dönebiliriz.

Geri yükleme işlemini yapmadan önce birkaç önemli noktaya değinmek gerekiyor.

VMFS Versiyonu:

Örneğin 6.0’dan 6.5’e upgrade ettiğimizi varsayalım. vSphere 6.5 ile birlikte VMFS 6 versiyonu geldi. Ancak vSphere 6.0 versiyonunda ise VMFS 5  kullanılıyor. Upgrade işleminden sonra VMFS 6 ile bir disk oluşturursanız downgrade sonrasında bu datastore’a erişemezsiniz.

VM Hardware Version:

vSphere 6.5 ile birlikte sanal makine hardware version 13 geldi. Version 13 donanımı ESXi 6.0 ile uyumlu değil. Upgrade sonrasında herhangi bir sanal makinenin hardware version’unu 13’e çıkardıysanız downgrade sonrasında bu makineyi çalıştıramazsınız. Ancak bunu aşabilmenin bazı yöntemleri var. Mesela hardware version downgrade işlemi için sanal makinenizi vCenter Converter aracılığıyla convert ederek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Downgrade/Rollback İşlemi:

Downgrade edeceğimiz sunucumuzu Maintenace moduna almamız gerekiyor.

Enter Maintenance Mode

Sonrasında console ekranına direkt olarak bağlanarak ilk olarak F12 ile Shut down / Restart kısmından, sonrasındaki ekranda ise F11‘e basarak sunucumuzu yeniden başlatıyoruz.

DCUI Shutdown Options

Restart ESXi

Sunucumuz yeniden başlarken tam açılmadan Loading VMware ESXi ekranında Shift+R tuşlarına basarak Recovery Mode‘a giriş yapıyoruz.

ESXi Recovery Mode

Rollback işlemi için Y tuşuna basmamız gerekiyor. Bunu yapmadan önce şunu unutmamamız gerekiyor. Bu yapmış olduğumuz işlemin bir geri dönüşü yok. Yani rollback işleminden sonra sunucuyu üst versiyona tekrar bu menüden yükseltemiyoruz.

Hypervisor Recovery

Rollback işlemi bittikten sonra işlemin başarılı bir şekilde tamamlandığını versiyon bilgisini kontrol ederek görebiliriz.

ESXi 6 Recovery

Sunucumuz açıldıktan sonra vCenter ekranında sunucumuzu tekrar Connect diyerek Cluster’ımıza dahil ediyoruz.

Connect Host

Son olarak Exit Maintenance Mode yaparak sunucumuzu bakım modundan çıkarmamız gerekiyor.

Exit Maintenance Mode

Bu yazımızda VMware vSphere Esxi sunucumuzun nasıl downgrade edileceğini öğrenmiş olduk. Bir başka makalede görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.