Symantec Brightmail Cannot Release The Message Hatası

By | 24 Mart 2015

Merhaba,

Symantec Brightmail Messaging Gateway üzerinde spam mailleri kontrol ettiğimizde bazı durumlarda release işleminde “Cannot release the message. It has either been released already or a delivery error occurred. Please check Brightmail Log for details.” hatası alabiliriz.

Resim-1

Resim-1

Bu gibi bir durumda Symantec Brightmail Messaging Gateway üzerinde Administration – Settings – Control Center – SMTP tabına gelip Control Center SMTP Settings ayarlarımızı kontrol etmemiz gerekiyor. Standart olarak bu ekrandaki ayar Use existing non-local relay settings seçili olarak gelir.

Resim-2

Resim-2

Control Center SMTP Settings ekranında Define New Host kısmını seçip Host kısmına mail sunucumuzun ip adresini, Port kısmına ise kullanılan portu yazmamız gerekiyor. Save butonuna tıklayarak yapmış olduğumuz ayarlarımızı kaydediyoruz.

Resim-3

Resim-3

Bu işlemler sonucunda Spam Message Quarantine ekranında release işlemini yapabilir hale geliyoruz.

Başka bir makalede görüşmek üzere.

Kaynak:

http://www.symantec.com/business/support/index?page=content&id=TECH204049

 

 

Category: Symantec Etiketler:

About Eren AZAKLI

1982 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 kız babasıyım. 22 yıldır sektörün içerisinde çeşitli pozisyonlarda görev yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Bu süreç içerisinde Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akadamisi'nde System & Network eğitmenliği, Siztek Bilişim Teknolojileri'nde Bilişim Teknolojileri Şefi, Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş.'de Sistem Altyapı ve Bilgi Güvenliği departmanında Kıdemli Uzman olarak çalıştıktan sonra şu anda RHG Enertürk Enerji şirketinde Sistem ve Network Takım Lideri olarak çalışıyorum.

3 thoughts on “Symantec Brightmail Cannot Release The Message Hatası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.