Server 2012 R2 Print Server not Showing File Names on Event id 307

By | 21 Haziran 2019

Merhaba, Server 2012 R2 Print Server not Showing File Names on Event id 307

Bazı durumlarda Print Server’ınız üzerinden yazdırılan dökümanların kontrollerini event loglardan takip etmeniz gerekebilir. Ekstra olarak bununla ilgili işimizi kolaylaştıran birçok loglama ürünü bulunmaktadır. Fakat bu loglama ürünleri de genel olarak logları, sunucumuz üzerinde bulunan event viewer üzerinden çekmektedir. Bu loglar içerisinde dökümanı hangi kullanıcı yazdırdı, kaç sayfa yazdırdı, yazdırılan dökümanın ismi gibi detaylar bulunmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde bu konu ile ilgili bir çalışma yaparken bir sıkıntı ile karşılaştım. Event viewer‘daki Print Server ile ilgili loglara baktığımda dökümanı hangi kullanıcı yazdırdı, kaç sayfa yazdırdı gibi bilgiler gözükürken, yazdırılan dosyanın ismini bir türlü loglarda bulamadım. Bununla ilgili biraz araştırma yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir çözüm buldum.

Ya sunucunun Local Group Policy Editor‘ü üzerinde ya da Active Directory’nizdeki policylerinizden birisi  içerisinde aşağıdaki gibi bir ayar değişikliği yapmanız gerekiyor. Ben local policy üzerinde bu işlemi gerçekleştirdim.

Çözüm:

Sunucunuzda çalıştır kısmına gelip gpedit.msc yazıp enter’a basıyoruz.

gpedit

Açılan Local Group Policy  Editor ekranında Computer Configuration, Admistrative Templates, Printers, and Allow Job Names in Event Log kısmını Enabled konumuna getiriyoruz.

printserver_gpo1

Sonrasında logları kontrol ettiğimizde yazdırılan dosyanın da ismini bu işlemlerden sonra görmüş oluyoruz.

Server 2012 R2 Print Server not Showing File Names on Event id 307

Category: Windows Server 2012 R2 Etiketler: , , ,

About Eren AZAKLI

1982 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 kız babasıyım. 22 yıldır sektörün içerisinde çeşitli pozisyonlarda görev yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Bu süreç içerisinde Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akadamisi'nde System & Network eğitmenliği, Siztek Bilişim Teknolojileri'nde Bilişim Teknolojileri Şefi, Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş.'de Sistem Altyapı ve Bilgi Güvenliği departmanında Kıdemli Uzman olarak çalıştıktan sonra şu anda RHG Enertürk Enerji şirketinde Sistem ve Network Takım Lideri olarak çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.