Server 2012 R2 Print Server not Showing File Names on Event id 307

By | 21 Haziran 2019

Merhaba, Server 2012 R2 Print Server not Showing File Names on Event id 307

Bazı durumlarda Print Server’ınız üzerinden yazdırılan dökümanların kontrollerini event loglardan takip etmeniz gerekebilir. Ekstra olarak bununla ilgili işimizi kolaylaştıran birçok loglama ürünü bulunmaktadır. Fakat bu loglama ürünleri de genel olarak logları, sunucumuz üzerinde bulunan event viewer üzerinden çekmektedir. Bu loglar içerisinde dökümanı hangi kullanıcı yazdırdı, kaç sayfa yazdırdı, yazdırılan dökümanın ismi gibi detaylar bulunmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde bu konu ile ilgili bir çalışma yaparken bir sıkıntı ile karşılaştım. Event viewer‘daki Print Server ile ilgili loglara baktığımda dökümanı hangi kullanıcı yazdırdı, kaç sayfa yazdırdı gibi bilgiler gözükürken, yazdırılan dosyanın ismini bir türlü loglarda bulamadım. Bununla ilgili biraz araştırma yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir çözüm buldum.

Ya sunucunun Local Group Policy Editor‘ü üzerinde ya da Active Directory’nizdeki policylerinizden birisi  içerisinde aşağıdaki gibi bir ayar değişikliği yapmanız gerekiyor. Ben local policy üzerinde bu işlemi gerçekleştirdim.

Çözüm:

Sunucunuzda çalıştır kısmına gelip gpedit.msc yazıp enter’a basıyoruz.

gpedit

Açılan Local Group Policy  Editor ekranında Computer Configuration, Admistrative Templates, Printers, and Allow Job Names in Event Log kısmını Enabled konumuna getiriyoruz.

printserver_gpo1

Sonrasında logları kontrol ettiğimizde yazdırılan dosyanın da ismini bu işlemlerden sonra görmüş oluyoruz.

Server 2012 R2 Print Server not Showing File Names on Event id 307

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.