Remove Administrative Shares (c$, admin$)

By | 19 Temmuz 2022

Merhaba,

Bu yazımızda Windows işletim sistemimiz kurulduğunda varsayılanda açık olarak gelen administrative share’ları (c$, admin$ vb..) nasıl kapatacağımızı anlatacağım.

İşletim sisteminizi yeni kurduğunuzda (server olsun client olsun farketmez) varsayılan olarak yönetimsel işler için, bazı program, servislerin kullanımı için vb gibi sebeplerden dolayı gizli yönetimsel paylaşımlar (Administrative Shares) açık olarak gelir. Bu paylaşımlar Windows gezgininde ya da bilgisayarınızın herhangi bir yerinde gözükmez. Bilgisayar yönetimi ekranından ya da cmd üzerinden net share komutu ile bu gizli paylaşımları görüntüleyebilirsiniz. Bilgisayarınıza bağlı sabit ya da taşınabilir diskleriniz varsa onlarında listede olduklarını görüntüleyebilirsiniz.

disable_c_4_1

disable_c$_3

Yönetimsel paylaşımları kaldırmak ve bunların Windows’ta otomatik olarak oluşturulmasını önlemek için şu adımları izlebilirsiniz:

Regedit’i yönetici olarak çalıştırıp aşağıdaki değeri bulun.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\LanmanServer\Parameters

Bu alanda sağ tıklayıp new sekmesinden sonra DWORD (32-bit) kısmını seçmemiz gerekiyor.

disable_c$

Value name olarak ise server işletim sistemi kullanıyorsak AutoShareServer parametresini kullanmamız gerekiyor. Client işletim sistemi kullanıyorsak eğer AutoShareWks girip value data kısmını 0 olarak ayarlıyoruz.

disable_c$_2

Yaptığımız işlemlerin geçerli olabilmesi için ya bilgisayarımızı yeniden başlatmamız gerekiyor. Başka bir seçenek de LanManServer servisini restart etmek. Bu işlemin birkaç yöntemi bulunuyor.  CMD‘yi yönetici olarak çalıştırdıktan sonra net stop server sonrasında net start server komutlarını çalıştırarak servisimizi yeniden başlatabiliriz. Diğer seçenek servisler kısmını açıp server yazan servisi bulup bu şekilde de arayüzden restart edebilirsiniz. Başka bir seçecek olarak da powershell üzerinden aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz:

Get-Service LanmanServer | restart-service -Verbose

disable_c$_5disable_c$_6.jpg

Bu işlemler tamamlandıktan sonra Administrative Shares’ı kaldırmış olduk. Başka bir makalede görüşmek üzere.

Kaynak:

https://docs.microsoft.com/en-us/troubleshoot/windows-server/networking/remove-administrative-shares

Category: Windows Etiketler: , ,

About Eren AZAKLI

1982 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 kız babasıyım. 22 yıldır sektörün içerisinde çeşitli pozisyonlarda görev yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Bu süreç içerisinde Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akadamisi'nde System & Network eğitmenliği, Siztek Bilişim Teknolojileri'nde Bilişim Teknolojileri Şefi, Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş.'de Sistem Altyapı ve Bilgi Güvenliği departmanında Kıdemli Uzman olarak çalıştıktan sonra şu anda RHG Enertürk Enerji şirketinde Sistem ve Network Takım Lideri olarak çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.