Powershell ile Active Directory Kurulumu

By | 28 Ocak 2014

Bu makalemizde Windows Powershell 3.0 ile Windows Server 2012 R2 Active Directory kurulumunu anlatacağız.

Şöyle bir soru akla gelebilir:

Grafiksel arayüz varken neden powershell üzerinden active directory kurulumu gerçekleştiriyoruz?

Cevap:

Core Edition bir işletim sistemi kullanıyorsak grafiksel arayüz olmadığı için ihtiyacımız olabilir.

Şöyle bir senaryomuz olsun:

Ortamı hazırlamaya sıfırdan başlıyoruz. Yani domain ortamı yok. Server işletim sistemimiz ise Core Edition. Core Edition’da grafiksel arayüz olmadığı için cmd üzerinden ya da powershell üzerinden domain kurulumu yapmamız gerekmektedir.

İlk olarak Active Directory Domain Servisinin kurulumunu yönetim araçlarıyla beraber yapmamız gerekmektedir. Aşağıdaki komutla kurulumumuzu başlatıyoruz.

Add-WindowsFeature AD-Domain-Services -IncludeManagementTools

powershelldckurulumu1

powershelldckurulumu2Kurulumumuz tamamlandı. Kurulum tamamlandıktan sonra update’lerin yapılandırılmadığıyla ilgili bir uyarı mesajı alıyoruz.

Servis kurulumu bittikten sonra promote işlemine geçmemiz gerekiyor. Grafiksel arayüz üzerinden bu işlemi gerçekleştirmiş olsaydık eğer domain ismi, netbios ismi, database, sysvol ve log dosyalarının bulunacağı klasör seçimi, functional level seçenekleri, safemode admin password’ü, dns server kurulması gibi seçenekleri yapılandırmamız gerekecekti. Biz powershell üzerinden kurulum yaptığımız için hepsini komutta söylememiz gerekiyor.

Ben domain ismi olarak eren.com, forest ve domain functional level Windows Server 2012 gibi seçenekleri komutta yazdım. Siz de kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Aşağıdaki komutu yazarak yapılandırma işlemimize devam ediyoruz.

Install-ADDSForest -Domainname eren.com -CreateDNSDelegation:$False -DataBasePath “C:\Windows\NTDS” -ForestMode Win2012 -DomainMode Win2012 -DomainNetBiosName eren -InstallDNS:$True -LogPath “C:\Windows\NTDS” -SysvolPath “C:\Windows\Sysvol”

powershelldckurulumu3Komutu çalıştırdıktan sonra Safe Mode Administrator Password’ünü girmemiz gerekiyor.

powershelldckurulumu4

Sonraki gelen ekranda kurulum işlemi bittiğinde makinenin otomatik olarak yeniden başlaması gerektiğini söylüyor. Y tuşuna basarak bu işlemi onaylıyoruz.

powershelldckurulumu5Kurulum bittikten sonra makinemiz otomatik olarak yeniden başlıyor. Makinemiz yeniden başladıktan sonra domain kurulumumuzun sorunsuz bir şekilde tamamlandığını Active Directory Users and Computers ve DNS Server konsol ekranından kontrol etmemiz gerekiyor.

powershelldckurulumu6

powershelldckurulumu7

Bu makalemizde Windows Powershell 3.0 ile Windows Server 2012 R2 Active Directory kurulumunu işledik. Umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

 

Eren AZAKLI 

 

Category: Windows Server 2012 R2 Etiketler: ,

About Eren AZAKLI

1982 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 kız babasıyım. 20 yıldır sektörün içerisinde çeşitli pozisyonlarda görev yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Bu süreç içerisinde Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akadamisi'nde 3 yıl System & Network eğitmenliği, 8 yıl Siztek Bilişim Teknolojileri'nde Bilişim Teknolojileri Şefi pozisyonunda çalıştım. Şu anda Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş.'de Sistem Altyapı ve Bilgi Güvenliği departmanında Kıdemli Uzman olarak çalışma hayatına devam ediyorum.

3 thoughts on “Powershell ile Active Directory Kurulumu

  1. ufuk

    hocam elinize sağlık çok faydalı oluyor bu tür bilgiler

    Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.