Microsoft SQL Server RAM Limitleme İşlemi

By | 9 Haziran 2017

Merhaba,

SQL Serer tarafında bazı durumlarda RAM limitleme işlemi gerekebilir. SQL Server’da iki çeşit hafıza yönetim sistemi vardır. Birincisi Dynamic Memory’dir. Bu yöntemde, SQL Server kullanabildiği kadar çok hafızayı kullanır ve OS veya diğer uygulamaların ihtiyacı olduğunda ihtiyaç kadar hafızayı boşaltır. Sonra tekrar kullanır. Diğer yöntem ise Static Memory’dir. Bunda minimum ve maximum RAM kullanım değerleri belirlenir. SQL Server da hafızayı bu değerlere göre kullanır.

RAM limitleme işlemi yapabilmek için:

Microsoft SQL Server Management Studio açılıp server’ımıza connect oluruz. Sonrasında sol menüdeki SQL Server’a sağ tıklayıp properties kısmına tıklamamız gerekiyor.

Açılan Server Properties penceresinde Memory kısmına gelip minimum ve maximum değerleri girerek işlemimizi tamamlamış oluruz.

Kaynak:

https://docs.microsoft.com/en-us/sql/database-engine/configure-windows/server-memory-server-configuration-options

https://social.msdn.microsoft.com/Forums/en-US/bc854102-b6e5-4cca-a3bc-473b92209bce/win2008-server-sql-ram-ime-hatas?forum=sqltr

Category: SQL Server Etiketler:

About Eren AZAKLI

1982 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 kız babasıyım. 22 yıldır sektörün içerisinde çeşitli pozisyonlarda görev yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Bu süreç içerisinde Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akadamisi'nde System & Network eğitmenliği, Siztek Bilişim Teknolojileri'nde Bilişim Teknolojileri Şefi, Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş.'de Sistem Altyapı ve Bilgi Güvenliği departmanında Kıdemli Uzman olarak çalıştıktan sonra şu anda RHG Enertürk Enerji şirketinde Sistem ve Network Takım Lideri olarak çalışıyorum.

2 thoughts on “Microsoft SQL Server RAM Limitleme İşlemi

  1. halil

    minumum memory per query alnını yanlışlıklı sıfırlamış olabilirim SQL server açılmıyor hata veriyor. ne yapabilirim

    Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.