Juniper SRX Series DHCP Configuration

By | 23 Ocak 2015

Merhaba,

Bu makalemizde Juniper SRX series firewall cihazlarında DHCP Server özelliğinin nasıl yapılandırılacağını işleyeceğiz.

DHCP servisinden genel olarak bahsedecek olursak; networkümüzdeki cihazlara ip adresi, subnetmask, default gateway, dns server, wins server gibi bilgileri dağıtan bir servistir. Bu servisi Windows, Linux vs. herhangi bir sunucuda konfigüre edebileceğimiz gibi firewall cihazımız üzerinde de konfigüre edebiliriz.

Firewall cihazımız üzerinde DHCP Server özelliğini yapılandırmak için firewall cihazımızın web arayüzünü kullanabileceğimiz gibi komut ortamından da bu işlemleri gerçekleştirebiliriz. Biz burada web arayüzünü kullanacağız.

İlk olarak firewall cihazımıza web arayüzünden erişip oturumumuzu açıyoruz. Sonrasında Services – DHCP – DHCP Service ekranına gelip var olan DHCP pool’larımızı görüntüleyebiliriz. Yeni DHCP Pool (IP havuzu) oluşturmak için ekrandaki add butonuna tıklıyoruz.

Resim-1

Resim-1

DHCP Pool Information ekranında Adress Pool Subnet kısmına kullanacağımız network subnet’ini yazıyoruz. Address Range Low kısmına dağıtılacak ip adresinin hangi ip’den başlayacağını, Address Range High kısmına ise dağıtılacak ip adresinin son ip adresini yazıyoruz. Exclude Addresses kısmına dağıtılan ip adresi aralığında dağıtmak istemediğimiz ip adresi varsa ekliyoruz. DNS Name Servers kısmına dağıtacağımız dns server bilgisini, Gateway Routers kısmına default gateway bilgisini ekliyoruz.

Resim-2

Resim-2

DHCP havuzumuzu oluşturduktan sonra hangi interface için DHCP servisini aktif hale getireceksek o interface’in özelliklerinden bunu aktif etmemiz gerekiyor. Sol taraftaki menülerden Security – Zones/Screens kısmına gelip var olan zone’larımızı ve o zone’larda olan interface’leri görüntüleyebiliriz. DHCP servisini aktif edeceğimiz interface hangi zone’da ise o zone’u editliyoruz.

Resim-3

Resim-3

Sonrasında Host inbound traffic – Interface bölümüne geçiyoruz. Burada DHCP servisini hangi interface için aktif hale getireceksek o interface’i seçip, Interface services kısmından DCHP servisini Selected kısmına aktarıyoruz.

Resim-4

Resim-4

Ok tuşuna basıp Commit işlemini gerçekleştirdikten sonra belirtmiş olduğumuz interface üzerinden ip dağıtma işlemine başlıyoruz.

Makalemiz sonucunda Juniper SRX series firewall cihazlarında DHCP Server özelliğinin nasıl yapılandıracağımızı öğrenmiş olduk.

Bir sonraki makalede görüşmek üzere.

 

Kaynak:

http://kb.juniper.net/InfoCenter/index?page=content&id=KB15754

Category: Juniper Etiketler: ,

About Eren AZAKLI

1982 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 kız babasıyım. 20 yıldır sektörün içerisinde çeşitli pozisyonlarda görev yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Bu süreç içerisinde Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akadamisi'nde 3 yıl System & Network eğitmenliği, 8 yıl Siztek Bilişim Teknolojileri'nde Bilişim Teknolojileri Şefi pozisyonunda çalıştım. Şu anda Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş.'de Sistem Altyapı ve Bilgi Güvenliği departmanında Kıdemli Uzman olarak çalışma hayatına devam ediyorum.

2 thoughts on “Juniper SRX Series DHCP Configuration

  1. Levent

    Hocam merhabalar,
    Anlatım için teşekkürler. Size juniperle ilgili birşeyler sormak isterim ama mail ile dönüş yapabilirmisiniz?

    Reply

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.