Fortigate DHCP Reservation

By | 7 Ekim 2022

Merhaba, Bu makalemizde Fortigate Firewall cihazımız üzerinde DHCP Server açıksa IP Reservation işlemi nasıl yapılır konusuna değineceğiz.

IP reservation işlemi belirli bir bilgisayarın sürekli aynı ip adresini almasını sağladığımız bir işlemdir. Fortigate firewall cihazınızda DHCP server özelliğini kullanıyorsanız IP reservation işlemini aşağıdaki şekilde gerçekleştirebilirsiniz:

Firewall cihazınızda oturum açtıkran sonra sol taraftaki menulerden sırasıyla Network-Interfaces kısmına geliyoruz. DHCP server özelliği hangi interface’imizde açık ise onu seçip edit diyerek devam ediyoruz.

dhcp_reservation1

Edit interface ekranında sayfanın aşağı kısmında bulunan Advanced kısmını genişletiyoruz. Burada iki seçenek karşımıza çıkıyor. Birinci olarak ip adresi sabitlenecek cihazın mac adresi ve ip adresi gibi bilgilerinin sıfırdan girilmesi şeklindedir. İkincisi ise zaten cihazımız bir ip adresi almışsa DHCP’den ip alan cihazlar listesinden seçmek şeklindedir. Add from DHCP Client List diyerek devam ediyoruz.

dhcp_reservation2

Gelen listeden ip ve mac adresini bulup seçiyoruz. Sonrasında Reserve IP butonuna tıklayarak ilerliyoruz.

dhcp_reservation3

IP Address Assignment Rules ekranına Mac adres ve ip adres bilgilerini kontrol ettikten sonra OK butonuna tıklayarak işlemlerimizi tamamlıyoruz.

dhcp_reservation4

Bu makalemizde Fortigate firewall cihazımız üzerinde DHCP IP Reservation işleminin nasıl olacağını öğrenmiş olduk. Başka bir makalede görüşmek üzere.

Kaynak:

https://docs.fortinet.com/document/fortigate/5.4.0/cookbook/717320/mac-access-control-with-a-wifi-network

Category: Firewall Etiketler: , , , ,

About Eren AZAKLI

1982 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 kız babasıyım. 22 yıldır sektörün içerisinde çeşitli pozisyonlarda görev yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Bu süreç içerisinde Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akadamisi'nde System & Network eğitmenliği, Siztek Bilişim Teknolojileri'nde Bilişim Teknolojileri Şefi, Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş.'de Sistem Altyapı ve Bilgi Güvenliği departmanında Kıdemli Uzman olarak çalıştıktan sonra şu anda RHG Enertürk Enerji şirketinde Sistem ve Network Takım Lideri olarak çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.