FAT veya FAT32 Diski NTFS’e Dönüştürme

By | 4 Ağustos 2020

Merhaba,

Bu makalemizde FAT veya FAT32 formatlı sürücümüzü NTFS dosya sistemine nasıl dönüştüreceğimizi göreceğiz.

Bazı durumlarda FAT ya da FAT32 formatlı diskimizi NTFS formatına dönüştürmemiz gerekebilir. Örnek verecek olursak bunun en önemli sebeplerinden birkaç tanesi, tek dosya olarak 4 GB’tan büyük dosya kopyalayabilme ve Güvenlik İzinleri (Security Permissions) seçenekleridir.

FAT32 ve NTFS formatı arasındaki farklılıkları aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz:

https://docs.microsoft.com/en-us/windows/win32/fileio/filesystem-functionality-comparison

Hali hazırda kullandığımız bilgisayarımızda ya da harici usb belleğimizdeki dosya formatı FAT ya da FAT32 ise çeşitli 3 Party yazılımlarıyla diskinizi NTFS formatına çevirebilirsiniz ama bu programların ne kadar güvenilir olduğundan her zaman için tam emin olamayız. 3 Party programlar yerine bu convert işlemini MS-DOS komut istemi üzerinden basit bir komutla gerçekleştirebilirsiniz. İşlem sırasında herhangi bir veri kaybı olmayacaktır ama bu işlemi ister 3 party ister MS-DOS komut sistemi üzerinden komutla yapın her ihtimale karşı dosyalarınızı yedeklemenizde her zaman için fayda vardır.

FAT32 formatlı sürücünüzü NTFS dosya sisteminine dönüştürdüğünüzde MS-DOS komut ortamı üzerinden benzer bir komutla tekrar FAT32 formatına dönüştürmeniz mümkün olmayacaktır. Bu işlemi yapmadan önce iyi karar vermeliyiz. Tekrar FAT32 formatına dönüştürmeniz gerekecekse eğer dosyalarınızı yedekleyip diski tekrar biçimlendirmeniz gerekecektir.

Yapılacak İşlemler:

Klavyemizdeki Windows tuşu ve R tuşlarına bastığımızda çalıştır ekranına CMD yazıp komut istemini açalım.

Sonrasında komut istemi ekranına aşağıdaki komutu yazıp enter tuşuna basarak komutumuzu çalıştırıyoruz:

convert sürücüharfi: /fs:ntfs

Komut sonrasında sürücümüz NTFS formatına dönüşmüş olacaktır.

Bu makalemizde FAT veya FAT32 formatlı sürücümüzü NTFS dosya sistemine nasıl dönüştüreceğimizi görmüş olduk. Başka bir makalede görüşmek dileğiyle kendinize iyi bakın.

Kaynak:

https://support.microsoft.com/en-us/office/convert-a-fat-or-fat32-drive-to-ntfs-fa1d020b-afbc-466f-8454-6b31fbe89f7a

Category: Windows Etiketler: ,

About Eren AZAKLI

1982 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 kız babasıyım. 22 yıldır sektörün içerisinde çeşitli pozisyonlarda görev yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Bu süreç içerisinde Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akadamisi'nde System & Network eğitmenliği, Siztek Bilişim Teknolojileri'nde Bilişim Teknolojileri Şefi, Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş.'de Sistem Altyapı ve Bilgi Güvenliği departmanında Kıdemli Uzman olarak çalıştıktan sonra şu anda RHG Enertürk Enerji şirketinde Sistem ve Network Takım Lideri olarak çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.