Exchange Server 2013 MAPI over HTTP Nasıl Yapılandırılır?

By | 22 Ekim 2014

Merhaba,

Bu makalede Exchange Server 2013 ile beraber gelen MAPI over HTTP bağlantı tipininin nasıl yapılandırılacağını anlatacağım.

Exchange Server 2003 ile beraber gelen RPC over HTTP bağlantı tipini local networkte dahil olmakla beraber genellikle internet üzerinden outlook hesabımıza bağlanmak için kullanmaktayız.

Exchange Server 2013 ile beraber yeni bir bağlantı tipi geldi: MAPI over HTTP. Bu bağlantı tipi ile amaçlanan, genel olarak belirtmek gerekirse “exchange sunucusu ile son kullanıcı arasındaki bağlantının performansını ve kalitesini” arttırmak diyebiliriz.

Öncelikle şunu belirtmek isterim; MAPI over HTTP bağlantı tipini kullanmak için mail sunucunuz en az Exchange Server 2013 SP1, kullandığınız office programının versiyonu da Office 2013 SP1 olmalı. Office 2007 ve 2010 ile MAPI over HTTP bağlantısını kullanamıyoruz.

Mail sunucumuzda MAPI over HTTP bağlantı tipini aktif ettikten sonra da RPC over HTTP bağlantısı sorunsuz bir şekilde çalışabilmektedir. Hatta istenirse Office 2013 SP1 kullanan bilgisayarlarda da RPC over HTTP bağlantısını kullanmaya devam edebiliriz.

Office 2013 SP1 yüklü bilgisayarlarda MAPI over HTTP kullanılmasını istemiyorsanız register içinde Computer\HKEY_Current_USER\Software\Microsoft\Exchange dizini içerisine MapiHttpDisabled isminde DWORD oluşturup değerini 1 yapıp, bilgisayarı restart etmelisiniz.

MAPI over HTTP Exchange Server 2013 SP1 üzerinde default olarak disable gelmektedir.

Benim lab ortamım aşağıdaki resimdeki gibidir. Bir adet Domain Controller, bir adet CAS sunucu, 2 adet Mailbox sunucu (Lab ortamımda DAG kurduğum için 2 adet Mailbox sunucu bulunmaktadır).

Resim-1

Resim-1

MAPI over HTTP bağlantı tipi ayarlarını Client Access sunucumuz üzerinde yapacağız.

CAS sunucumuzdaki IIS içinde MAPI over HTTP klasörü kurulumda otomatik olarak kurulmaktadır.

Resim-2

Resim-2

Exchange Management Shell’i açıp Get-MapiVirtualDirectory komutunu çalıştırdığımızda, MAPI virtual directory ayarlarını görebiliriz.

Resim-3

Resim-3

Öncelikle MAPI over HTTP için Internal ve External URL tanımlamalarını yapıma göre değiştiriyorum. Burada exchange sunucumuz için aldığımız sertifikada kullandığımız CN ismini kullanacağız. Benim hem internal hem de external URL için kullandığım ve sertifikamda tanımlı olan CN “mail.lab.com.tr”

Aşağıdaki komutta sizler altı çizili yerleri kendi organizasyonunuza göre düzenlemelisiniz.

Set-MapiVirtualDirectory –Identity “LAB-CAS1\mapi (Default Web Site)” -InternalUrl https://mail.lab.com.tr/mapi –ExternalUrl https://mail.lab.com.tr/mapi -IISAuthenticationMethods NTLM, OAuth, Negotiate

Resim-4

Resim-4

İlk olarak Lab.local domaini içindeki Administrator kullanıcısını Outlook programına RPC over HTTP ile tanımladım. Bu hesabı Outlook programında Outlook Anywhere ile eklerken sunucu ismine mailbox sunucumun FQDN ismini yazdım (LAB-MAILBOX1.lab.local).

Resim-5

Resim-5

Resimde de gördüğünüz gibi Administrator mail hesabı için Connection tabı mevcut.

Resim-6

Resim-6

Aşağıdaki komut ile MAPI over HTTP bağlantı tipini enable ediyoruz.

Set-OrganizationConfig -MapiHttpEnabled $true

Resim-7

Resim-7

CAS sunucumuz üzerindeki IIS servisini restart ediyoruz.

Ben Outlook programını kapatıp açtım. Daha önceden RPC over HTTP ile eklemiş olduğum Administrator mail hesabına bir bakalım. Gördüğünüz gibi Proxy Server kısmı boş ve bağlantı tipi HTTP.

Resim-8

Resim-8

Administrator mail hesabımın artık connection tabı da yok.

Resim-9

Resim-9

Administrator mail hesabı için Test E-mail AutoConfiguration çalıştırdığımızda, Protocol kısmında Exchange MAPI HTTP yazdığını görmekteyiz.

Resim-10

Resim-10

MAPI over HTTP bağlantı tipini kullanabilmeniz için SAN certificate almanız ve Autodiscover kaydınızın mutlaka olması gerekmektedir. Eğer SAN certificate kullanmıyorsanız bilgisayarlarda HOST dosyasına manuel Autodiscover kaydı ekleyebilirsiniz (:D).

Resim-11

Resim-11

Bu makalemizde Exchange Server 2013 ile beraber gelen MAPI over HTTP bağlantı tipininin nasıl yapılandırılacağını öğrenmiş olduk.

Başka bir makalede görüşmek üzere.

 

Category: Exchange Server 2013 Etiketler: ,

About Zafer Işık

1979 İzmir doğumluyum. 2005 yılında Ege Üniversitesinden mezun oldum. Siztek Bilişim Teknolojilerinde Sistem ve Network Uzmanı olarak çalışmaktayım. Sahip olduğum sertifikalar; MCSE Server Infrastructure, MCSE Messaging, MCITP Enterprise Administrator, MCITP Enterprise Messaging Administrator, VCP 5.5, CCNA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.