ESXi Hostlarda Syslog Konfigürasyonu

By | 25 Ağustos 2022

Merhaba, Bu makalemizde ESXi hostlarda syslog konfigürasyonu nun nasıl yapılacağını öğreneceğiz.

Esxi hostlarınız üzerinde gerçekleşen olay günlüklerini direkt olarak konsol üzerinden görüntüleyebiliriz ama bu loglarla ilgili herhangi bir rapor oluşturamayız. Bu gibi durumlarda ESXi hostlarımızın loglarını başka bir log server’a yönlendirerek o log server üzerinden raporlar almamız mümkün hale gelecektir.

ESXi loglarını başka bir log server’a yönlendirmek için aşağıdaki adımları uygulamamız gerekiyor:

İlk olarak Esxi sunucumuza ya da varsa vCenter sunucumuza web browser üzerinden erişiyoruz. Hostumuz seçiliyken üst menüden sırasıyla Configure – System – Advanced System Settings kısmına gelip sağ üstte bulunan Edit butonuna tıklıyoruz.

Esxi_Syslog

Key kısmınındaki filtreleme butonuna tıklayarak arama kısmına syslog yazıyoruz.

Esxi_Syslog_2

Arama sonucunda çıkan seçeneklerden Syslog.global.logHost  seçeneğini bulup logları hangi sunucuya göndereceksek ip adresini ya da hostname’ini udp://ipaddress:514 formatında yazarak ok butonuna tıklıyoruz.  (ESXi Syslog seçenekleri için ESXi Syslog Options (vmware.com) linkini inceleyebilirsiniz.)
Syslog_3Bu işlemleri yaptıktan sonra syslog tanımlamamız tamamlanmış oluyor ama işlemlerden sonra loglar log server’a gitmeyebilir.

[the_ad id=”1410″]

Standart olarak log gönderimi Esxi üzerindeki firewall’da kapalı olarak gelmektedir. Bunu açmak için sırasıyla Configure – System – Firewall – Outgoing seçeneğine gelip edit butonuna tıklıyoruz.Syslog_4Edit Security Profile ekranında syslog kısmını bulup işaretledikten sonra ok diyerek işlemlerimini tamamlamış oluyoruz.Syslog_5Bu makalemiz sonucunda ESXi Hostlarda Syslog Konfigürasyonu nun nasıl yapılacağını öğrenmiş olduk. Başka bir makalede görüşmek üzere.

Kaynak:

https://docs.vmware.com/en/VMware-vSphere/7.0/com.vmware.esxi.upgrade.doc/GUID-8981F5FA-BB2A-47FB-A59A-7FC5C523CFDE.html#GUID-8981F5FA-BB2A-47FB-A59A-7FC5C523CFDE

Category: Vmware Etiketler: , , , ,

About Eren AZAKLI

1982 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 kız babasıyım. 20 yıldır sektörün içerisinde çeşitli pozisyonlarda görev yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Bu süreç içerisinde Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akadamisi'nde 3 yıl System & Network eğitmenliği, 8 yıl Siztek Bilişim Teknolojileri'nde Bilişim Teknolojileri Şefi pozisyonunda çalıştım. Şu anda Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş.'de Sistem Altyapı ve Bilgi Güvenliği departmanında Kıdemli Uzman olarak çalışma hayatına devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.