ESXi 6.0 Complex Password Policy Değiştirme

Merhaba,

Bu makalemizde VMware VSphere 6.0 üzerinde defaultta complex olan gelen password policy’i complex olmayan bir şekilde nasıl değiştiriyoruz bunu öğreneceğiz.

Complex Password Policy’i değiştirmenin birkaç yolu var. Bu makalede bu yöntemlerden sadece birine değineceğiz.

VMware vSphere 6.0 kurulum aşamasında complex olmayan bir password verebiliyoruz. Ama bu şifreyi kurulum sonrasında değiştirmek istediğimizde bizden complex bir şifre girmemiz istenir.

Bu complex password policy /etc/pam.d/passwd dosyasının içerisinde bulunur. Bu dosyayı komut ortamından ya da WinSCP tarzı bir programla bağlanıp görüntüleyebiliriz. Bunun için ESXi sunucumuz üzerinde SSH servisini başlatmamız gerekir. SSH servisini başlatmak için vSphere Client ile hostumuza bağlanıp Configuration – Software – Security Profile – Properties – SSH kısmına gelip servisi Start butonuna basarak başlatabiliriz.

SSH

Servisi başlattıktan sonra Putty veya benzeri bir programla hostumuza bağlanıyoruz. Root kullanıcı adı ve password bilgilerini yazdıktan sonra aşağıdaki komuları çalıştırarak Password Policy’i görüntüleyebiliriz.

cat /etc/pam.d/passwd

esxi 6.0 password

Bu dosyanın yedeğini alıp içerisini editlememiz gerekiyor. Bunun birkaç yöntemi var. Ben WinScp programıyla hostuma bağlanıp passwd dosyasını kendi bilgisayarıma indirdim. Sonrasında passwd dosyasını editleyerek sunucuya geri yükledim. Bu dosyayı Notepad, Notepad++ veya WinSCP Editor ile editleyebilirsiniz.

Programı açtıkan sonra Host name kısmına sunucumuzun ip adresini giriyoruz ve username password bilgilerini girerek Login tuşuna basıyoruz.

esxi 6.0 password1

/etc/pam.d klasörüne gelip passwd dosyasını bilgisayarımıza indiiyoruz.

esxi 6.0 password3

Dosyamızı indirdikten sonra üzerine sağ tıklayıp editliyoruz ve aşağıdaki ilgili satıra enforce=none komutunu ekliyoruz.

esxi 6.0 password4

Sonrasında editlediğimiz passwd dosyasını sunucumuza geri yüklüyoruz.

İşlemlerimiz bu kadar. Sonrasında password’ünüzü complex olmayan bir passwordle değiştirebilirsiniz.

İşlemlerimiz bittikten sonra SSH servisini yukarıdaki adımda anlatıldığı yerden durdurabiliriz.

Bu makalemizde VMware VSphere 6.0 üzerinde complex olan password policy’i complex olmayan bir şekilde nasıl değiştirdiğimizi öğrendik. Bir başka makalede görüşmek üzere.