ESXi 6.0 Complex Password Policy Değiştirme

By | 14 Ocak 2016

Merhaba,

Bu makalemizde VMware VSphere 6.0 üzerinde defaultta complex olan gelen password policy’i complex olmayan bir şekilde nasıl değiştiriyoruz bunu öğreneceğiz.

Complex Password Policy’i değiştirmenin birkaç yolu var. Bu makalede bu yöntemlerden sadece birine değineceğiz.

VMware vSphere 6.0 kurulum aşamasında complex olmayan bir password verebiliyoruz. Ama bu şifreyi kurulum sonrasında değiştirmek istediğimizde bizden complex bir şifre girmemiz istenir.

Bu complex password policy /etc/pam.d/passwd dosyasının içerisinde bulunur. Bu dosyayı komut ortamından ya da WinSCP tarzı bir programla bağlanıp görüntüleyebiliriz. Bunun için ESXi sunucumuz üzerinde SSH servisini başlatmamız gerekir. SSH servisini başlatmak için vSphere Client ile hostumuza bağlanıp Configuration – Software – Security Profile – Properties – SSH kısmına gelip servisi Start butonuna basarak başlatabiliriz.

SSH

Servisi başlattıktan sonra Putty veya benzeri bir programla hostumuza bağlanıyoruz. Root kullanıcı adı ve password bilgilerini yazdıktan sonra aşağıdaki komuları çalıştırarak Password Policy’i görüntüleyebiliriz.

cat /etc/pam.d/passwd

esxi 6.0 password

Bu dosyanın yedeğini alıp içerisini editlememiz gerekiyor. Bunun birkaç yöntemi var. Ben WinScp programıyla hostuma bağlanıp passwd dosyasını kendi bilgisayarıma indirdim. Sonrasında passwd dosyasını editleyerek sunucuya geri yükledim. Bu dosyayı Notepad, Notepad++ veya WinSCP Editor ile editleyebilirsiniz.

Programı açtıkan sonra Host name kısmına sunucumuzun ip adresini giriyoruz ve username password bilgilerini girerek Login tuşuna basıyoruz.

esxi 6.0 password1

/etc/pam.d klasörüne gelip passwd dosyasını bilgisayarımıza indiiyoruz.

esxi 6.0 password3

Dosyamızı indirdikten sonra üzerine sağ tıklayıp editliyoruz ve aşağıdaki ilgili satıra enforce=none komutunu ekliyoruz.

esxi 6.0 password4

Sonrasında editlediğimiz passwd dosyasını sunucumuza geri yüklüyoruz.

İşlemlerimiz bu kadar. Sonrasında password’ünüzü complex olmayan bir passwordle değiştirebilirsiniz.

İşlemlerimiz bittikten sonra SSH servisini yukarıdaki adımda anlatıldığı yerden durdurabiliriz.

Bu makalemizde VMware VSphere 6.0 üzerinde complex olan password policy’i complex olmayan bir şekilde nasıl değiştirdiğimizi öğrendik. Bir başka makalede görüşmek üzere.

Category: Vmware Etiketler: ,

About Eren AZAKLI

1982 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 kız babasıyım. 20 yıldır sektörün içerisinde çeşitli pozisyonlarda görev yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Bu süreç içerisinde Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akadamisi'nde 3 yıl System & Network eğitmenliği, 8 yıl Siztek Bilişim Teknolojileri'nde Bilişim Teknolojileri Şefi pozisyonunda çalıştım. Şu anda Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş.'de Sistem Altyapı ve Bilgi Güvenliği departmanında Kıdemli Uzman olarak çalışma hayatına devam ediyorum.

2 thoughts on “ESXi 6.0 Complex Password Policy Değiştirme

 1. Selma ERKILINÇ

  Merhaba Eren Bey,

  Yazınız için çok teşekkür ederim. Çok işime yaradı öneriniz. Ben biraz daha zahmetsiz bir yolla aptım. Paylaşmak isterim. ESXi–>Configuration->Software(Advance Settings)->Security->Security.PasswordQualityControl kısmına gelin vSphere Client’dan
  ESXi 6.0 da default Password Policy retry=3 min=disabled,disabled,disabled,7,7 enforce=none
  sonuna sizin öneriniz olan enforce=none yazıp ekledim ve istediğim şifreyi verebiliyorum artık. Daha öncesinde 3.disable 7 yapıp diğerlerini disable yaptım fakat policy apply olmamıştı. enforce=none kesin çözüm oldu.

  Teşekkürler

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.